Заголовок
Телефон +38 (068) 306 70 90
Адрес Ліцензований приватний дитячий садок КИЇВСЬКИЙУкраїнам.Ірпіньпров. Київський 5
E-mail sadkyivskyi@gmail.com
Доп. поле Розпорядження про видачу ліцензії №756
Назад к списку

Казкотерапія: велика сила казок. 

  Буває, що дитина чогось боїться або про щось хвилюється, а ви не знаєте, як йому допомогти. Справжнім порятунком у такій ситуації буде спеціально придумана казка. Далі вашій увазі будуть запропоновані кілька порад, покликані полегшити складання казок, що спеціалізуються на вирішенні проблем вашої дитини. 


 Для початку слід зазначити, що сила, закладена в терапевтичних казках, грунтується на наступних чотирьох передумовах: 

 1. Сила уяви. Протягом багатьох століть уява і уявлення були важливими джерелами мудрості і цілющої сили для тих, у кого виникали різні проблеми. Адже можливості візуалізації та уяви людини просто величезні! Вони - одна з особливостей, що відрізняють людський рід від інших живих істот. Зокрема, уява впливає на нашу фізіологію (наприклад, уявляючи собі лимон, у нас виникає підвищена секреція слини) і на емоційну сферу (наприклад, тільки уявивши собі, що хтось, кого ми любимо, хворий, ми здатні випробувати справжнє почуття смутку і печалі). Сила уяви величезна, і її не можна недооцінювати. 

 2. Десенсибілізація. Десенсибілізація є однією з поведінкових методик, які полягають в навчанні реагування на напруження, об'єкти, що лякають  або ситуації (наприклад, павука) спокоєм (розрядкою, розслабленням), а не панікою. Десенсибілізація також може здійснюватися і завдяки уявленням.Варто нагадати, що страх, викликаний певним об'єктом, є природною реакцією дітей певної вікової групи: новонароджені бояться втратити фізичну підтримку, різких і гучних звуків; 8-місячні діти найбільше бояться розставання з мамою; у 2-річних малюків виникнення страху провокує злив води у ванній або в унітазі; 3-річні діти бояться уявних персонажів; а 4-річні - темряви і того, що таїться в ній. 

 3. Моделювання. Моделювання - це ще одна поведінкова техніка, яка полягає в навчанні за допомогою демонстрування. Модель наочно показує спосіб впоратися з проблемою, яка актуально переживається дитиною. Моделювання може полягати як в реальному показі, так і поданні себе в конкретній ситуації. Коли дитина уявляє собі людину (персонажа казки), який з успіхом виходить зі складної ситуації, то починає вірити, що йому також це буде під силу, крім того він навчається справлятися з проблемою, набуваючи відповідні знання. 

 4. Ідентифікація. Ототожнення з героєм казки дозволяє прийняти на себе його поведінку, яка було ефективною і призвела до вирішення даного питання певним конструктивним способом.

 Створення казки і її переваги.  Дитині важко говорити про свої проблеми. Він не може вербалізувати свій страх, а іноді навіть розпізнати його. Часом дитина може побоюватися, що, якщо висловити страх словами, то він посилиться (в цьому випадку дитина використовує «магічне мислення»). Постарайтеся поглянути на світ очима своїх дітей і зрозуміти його.Герой казки повинен бути дуже схожий на вашу дитину, але не може бути їм (тобто оповідання буде не від першої особи). Перш за все, слід змінити ім'я головного персонажа, ця процедура забезпечить вашій дитині відчуття безпеки. Інші подробиці з його життя повинні бути дуже близькими до оригіналу (наприклад, опис кімнати, іграшок і т. Д.) Або повністю з ним сумісними (наприклад, вік). Героєм казки може бути також і тварина, яка мужньо справляється з певними труднощами (бажано близька дитині або схожа на неї). У кожному з варіантів казкотворчості дитина повинна ідентифікувати себе з головним героєм.Почуття безпеки, викликане переконанням, що певна ситуація сталася не зі мною (тобто не з вашою дитиною), а з кимось іншим, дозволяє наблизитися до неї, краще зрозуміти як саму ситуацію, так і ті почуття, які її супроводжували , глибоко переосмислити подію. Слухати про почуття когось, хто переживає щось подібне, що і я, і є справжнім розрадою. Так як дитина набуває впевненість в тому, що вона не одина виявилася в подібній ситуації, її переживання відчувають й інші люди.Терапевтичним ефектом володіє навіть сам час, проведений з батьками. Незалежно від змісту історії, дитина відчуває почуття приємної, заспокійливої близькості з одним з батьків. Зміст оповідання допомагає йому в подоланні неприємностей, і в той же час зміцнює зв'язок між ним і батьками.Придумувати розповідь повинен близький до того, що відбувається в житті дитини, але її завершення прямо залежить від фантазії батьків. Важливо, щоб кінець казки був неодмінно позитивним (ви повинні дати дитині надію, що вона зможе знайти вихід з ситуації, що склалася). Дитина, яка не вірить, що їй вдасться вирішити проблему, не зможе мотивувати себе на зусилля щось змінити, а значить, вона просто здасться.Дорога до позитивного закінчення казки, безумовно, буде відрізнятися в кожній  історії. Але в ній обов'язково повинне бути присутнє щось, що ваша дитина зможе прийняти і по-справжньому використовувати (це може бути пов'язано з чимось життєвим - наприклад, десенсибілізація може виходити із знання, що навіть велика печаль згодом ослабне і стане такою, що переносити її буде зовсім не важко) .Дитина може використовувати те, чого він навчився за допомогою однієї з казок, щоб застосовувати ці знання при виникненні якихось інших трудностей. Пам'ятайте, що правильно сконструйована казка є дуже ефективною, дозволяє дитині дізнатися щось  про себе і про свої проблеми. Завдяки казці дитина відчуває себе сильнішим, переконується, що має підтримку і розуміння від найближчих людей - батьків.

Звичайно у дитячому садочку Київський казка складає одну із найважливіших частин розвитку, адаптації, та соціалізації дитини. Адже таким чином вихователь знаходить спільну мову із дитиною через ототодження із казковими героями та допомагає дітям розвити свій потенціал, відкинувши страхи та переживання через цікавий світ чарівної території дитинства.